Pages

Ahşap Ev Resimleri Ve BilgiAHŞAP EVLER

Çağlar boyu insanoğlunun ısınma, barınma, aydınlanma gibi ihtiyaçlarını karşılayan ahşap 21. yüzyılın en önemli yapı malzemesi olmaya adaydır. Doğal hayata dönüşün yaşandığı günümüzde ahşap da günlük hayatımızdaki yerini giderek sağlamlaştırıyor.
Amerika’da Lap Home (Kütük Ev) üreticileri hızla çoğalıyorlar. İnsanlar kırsal kesimde yaptırmak istedikleri evlerinin orman ürününden olmasını tercih ediyorlar. Doğayla bütünleşme, iç içe yaşama arzusundan kaynaklanan bu tercih Türkiye’de de görülmeye başladı.
Bu işbirliğinin amacı Türkiye’de de kişilerin isteklerine uygun çok değişik ev , plan ve modellerini yaratıp sunmak. Tabii bu iş için oluşturulan özel ormanlardan elde ediliyor.

1-Kütük Evlerin Avantajları

Kütük evler kesinlikle doğanın dostudur, yangına karşı daha dayanıklıdır. Malzemesi doğadan geldiği için doğa şartlarına oldukça direnebilir. Masif kütük olduğu için sürekli nefes alır. Bu nedenle havasızlık ve rutubet yapmaz. Topraktan nem almadığı gibi, topraktan gelebilecek haşereye karşı güvenlidir. Pencere kapı ahşapları deforme olmaz. Çatı izolasyonu tamdır. Mükemmel enerji tasarrufu sağlar.

2-Kütük Evlerin Standart Özellikleri

a-)Kütük evlerin bütün çizim ve projeleri, teknolojik gelişmeler ışığında özel bilgisayar programları ile uzman mimarlar tarafından hazırlanıyor. İmalat ve montaj safhasında meydana gelebilecek her türlü olası aksaklıklar bu gelişmiş programla (CAD) ile sıfıra indirilir.

b-)Kütük evlerin sağladığı kolaylıklar temelden başlar. Evin yapılacağı yerin toprağı 80 cm derinlikte kazılır. Meydana gelen çukura önceden yapılan statik hesaplar doğrultusunda belirli aralarla kolon pabuçları, demirli beton olarak atılır. Sömeller birbirine bağ kirişleri (deprem bağlantısı) ile bağlanır. Pabuçların merkezinden su basman seviyesine kadar taşıyıcı kolonlar çıkılır. Toprak seviyesine ile bina döşemesi arasında kolon boşluk 30-50 cm kolonlar haricinden herhangi bir malzeme ile doldurulmaz ve boş bırakılır.

d-)Evin zemini karkas sistemle traded wood kullanılarak kaplanır. Bu ahşap karkasın üstü komple plywood ile kapatılır. Türkiye`de su suntası olarak bilinen plywood sağlam ısı yalıtımı fonksiyonuna sahip üstüne her türlü işlemin kolayca yapılabildiği bir malzemedir. Playwood üzerine arzu edildiği takdirde seramik veya mermer döşenebilir. Evin sahibi isterse halı veya ahşap kaplatabilir.

e-)Bu işlerden sonra masif kütükler, önceden planlanan numara sırasına göre monte edilir. Kütük ev, masif kütükleri özel kesilenlerden dolayı aralarında su ve rutubet barındırmaz.
Kütüklerin birleşen yüzeylerin çift oluklu olması iyi kenetlenmelerini sağlar. Arada kullanılan paly-toom ses ve ısı yalıtımını sağlar. Akrilik yapıştırıcı ve emsallerinden altı kat daha dayanıklı 25 cm’ lik vidalarla montaj işlemi yapılır.
f-)Ahşap kapı ve pencerelerde kullanılacak ahşap malzemeler özel olarak kurutulur. Bütün iç ve dış kapılar, gardırop kapakları da masif kütükten yapılır. Tüm kapı ve pencerelerde finisyon (son işlem) tamdır. Kalite nedeni ile tozun, rüzgarın ve suyun dışarıda kalmasını sağlar.
g-)Ara bölümler genellikle Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde inşaatların % 85’ inde kullanılan dry-wall sistemi ile yapılır. Bu sistem hem pratik, daha sağlam, her türlü kullanıma uygun, hem de metre kare kaybını önleyici niteliklere sahiptir. Ses izolasyonu da geleneksel inşaat tarzındakilere benzer bir sistemle sağlanır. Arzu edilmesi halinde ara bölümlerde ahşap olabilir.
h-)Bütün mutfak ve banyo dolapları Amerikan Triagle Pasitik Firması kataloglarından seçilebilir. Özel kurutulmuş meşe kullanan bu firma Amerika Birleşik Devletlerinde konusunda en popüler ve önde gelen kuruluştur.
I-)Tüm sıhhi tesisatlar alışılmadık kalitede yeşil boru ile yapılmaktadır. Sonsuza kadar emniyetli yeşil boru, kireçlenmez, yüksek basınçta ses yapmaz, bakteri barındırmaz, en az miktarda izolasyon gerektirir, işçilikten önemli ölçüde tasarruf sağlar.
i-)Elektrik tesisat işçiliği işin başında daha proje aşamasında iken çözümlenir. Gerekli olan her bölüme imalat safhasında delik ve oluk açıldığı

Benzer Konular:

Ahşap Ev Resimleri Ve Video
Ahşap Ev Ve Ağaç Nasıl Yapılıp Ahşap Ev Olur 
Ahşap Ahşap Nedir Ahşap Ev Hakkında Bilgi
Kütük Evler
Kütük Evlerin Standart Özelliği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder